Temat galerii:

Spotkanie z p. Kazimierzem Cybulskim

Data wykonania fotografii:

2017-11-14

Autor fotografii:

Małgorzata Filipowicz

 

14 grudnia 2017 r. naszą szkołę odwiedził pan Kazimierz Cybulski. Opowiedział nam historię swoich rodziców, Aleksandry i Kazimierza Cybulskich, którzy w 1942 r. w Klecku (koło Mińska, dziś na Białorusi) uratowali żydowską dziewczynkę, Sonię Berkowicz. Jej rodzice i rodzeństwo zginęli w getcie, została sama. Rodzice pana Kazimierza pomogli jej wyrobić metrykę chrztu na inne nazwisko.W 1943 r., gdy dalsze ukrywanie jej w domu stało się niebezpieczne, zawieźli ją do dalszej rodziny na wieś. Po wojnie państwo Cybulscy zabrali Sonię do siebie. Po repatriacji do Polski rodzina trafiła najpierw w okolice Stargardu Szczecińskiego, a w 1950 r. do Gdyni. Dziewczynką zaopiekowała się organizacja żydowska.

Przez wiele lat rodzina nie miała kontaktu z Sonią. Kilka miesięcy temu udało się ją odnaleźć. SoniaLibermanma teraz 84 lata i mieszka w Stanach Zjednoczonych.Do dziś nazywa rodziców naszego gościa aniołami i dziękuje za uratowanie jej życia. Wniosła o odznaczenie państwa Cybulskich najwyższym izraelskim odznaczeniem – medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.Pani Aleksandra Cybulska ma obecnie 100 lat, jej mąż nie żyje od 15 lat.Jesienią tego roku w obecności władz Gdyni i przedstawicieli ambasady Izraelazostały wręczone pani Aleksandrze medal i dyplom potwierdzający, że wraz z mężem są „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Uroczystość odbyła się w domu rodziny Cybulskich w Gdyni-Witominie.

Jesteśmy wdzięczni panu Kazimierzowi, że opowiedział nam tę historię. Dzięki niemu mieliśmy okazję poznać od naocznego świadka, jak trudne były losy ludzi w czasie II wojny światowej. Jesteśmy dumni, że mieszkańcy Gdyni należą do grona osób odznaczonych tym zaszczytnym tytułem. Życzymy pani Aleksandrze Cybulskiej 200 lat w zdrowiu.

 

IMG 4599

 

IMG 4601

 

IMG 4620

 

opracowała: Małgorzata Filipowicz