Temat galerii:

Goście z Włoch, Algierii i Egiptu w naszej szkole

Data wykonania fotografii:

2017-09-18 - 10.17

Autor fotografii:

Patrycja Kwaśna

 

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz drugi bierze udział w projekcie INTERNATIONAL EDUCATION organizowanego przez AIESEC. Od połowy września br. gościmy w naszej szkole trzech wolontariuszy: Luca z Włoch, Kacem z Algierii i Karim z Egiptu.

Jest to projekt, który ma na celu zwiększenie efektywności nauki uczniów oraz zachęcenie ich do aktywnego udziału w zajęciach. Poprzez empiryczne zadania i projekty oraz opowieści z własnego doświadczenia wolontariusze uświadamiają uczniom o korzyściach płynących z przyswajania wiedzy, uczenia się. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim, co jest dodatkowym atutem projektu. Projekt trwa 6 tygodni.
Uwzględniając potrzeby naszych uczniów oraz ich zainteresowania, nauczyciele wraz z wolontariuszami opracowali projekt international education dla naszych uczniów.
W pierwszym tygodniu wolontariusze odwiedzili każdą klasę i opowiadali o swojej ojczyźnie, kulturze, tradycji oraz religii. W drugim tygodniu nasi goście prowadzili zajęcia plastyczne, podczas których dzieci poznały trzy niezwykłe historie: o przyjaźni algierskiego chłopca z wielbłądem, o znaczeniu egipskiego kota oraz o narodzinach włoskiej pizzy. Trzeci tydzień upłynął pod znakiem zajęć komputerowych. Uczniowie klas młodszych próbowali swych sił w kodowaniu, zamieniając wolontariuszy w roboty. W klasach starszych powstały prezentacje i ulotki o krajach ojczystych naszych studentów. Obecnie trwa tydzień języka angielskiego. Każda klasa ma możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych podczas rozwiazywania łamigłówek, quizów, kalamburów, prowadzenia konwersacji oraz układania dialogów. Przed nami jeszcze tydzień muzyczny, podczas którego nasi goście nauczą nas swoich ojczystych piosenek. Jeden tydzień projektu przeznaczyliśmy na zaprezentowanie naszym gościom praktycznych zajęć odbywających się cyklicznie w naszej szkole. Wolontariusze wzięli udział w żywej lekcji historii, warsztatach chemicznych i muzycznych. Nie zabrakło również lekcji w terenie – wspólnie odwiedziliśmy Experyment, Muzeum II Wojny Światowej, Adventure Park Kolibki w celu wzmocnienia sprawności fizycznej, sopocką plażę w poszukiwaniu fauny i flory bałtyckiego morza, na koniec poznaliśmy tajemnice zamku w Malborku.
Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach z wolontariuszami próbując komunikować się w języku angielskim. Ułatwiając im przełamanie bariery językowej na szkolnych korytarzach pojawiły się kartki z pytaniami uczniów, które chcieliby zadać naszym gościom, napisane w języku polskim i angielskim. Dzięki temu każde dziecko może zadać interesujące go pytanie. Jest to również doskonała integracja uczniów z wolontariuszami podczas przerw.
W tym roku, po raz kolejny przekonaliśmy się, że udział w projekcie bardzo motywuje uczniów do nauki języka oraz daje satysfakcję z posiadanych umiejętności.

 

 

koordynator projektu: Agnieszka Nykaza-Połetek